23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Norgeorder till Trivector

Trivector förser bussterminalen på Oslo Airport med nytt kontroll- och informationssystem. Affären är värd runt 3 miljoner kronor för lundabolaget.
Annons

Lundabolaget Trivector - en av de ledande Skandinaviska leverantörerna av IT-system till kollektivtrafik - har utsetts till leverantör av ett nytt kontroll- och informationssystem till bussplattformen på Oslo Airport (OSL). Trivectors informationssystem IntraInfo 3, som bland annat används av SL och Skånetrafiken, kommer att hantera all information i samband med bussars ankomst och avgång från flygplatsen. Ordervärdet på affären är cirka 3 miljoner svenska kronor.

Annons

–Vi ser mycket positivt på denna order då den bekräftar Trivectors ledande roll i Skandinavien inom området för informationssystem till kollektivtrafik.

Annons

Oslo Airport, som snart är Nordens största flygplats räknat i antal passagerare, har upp till ett tusen bussavgångar och ankomster per dag. Flygplatsens ambition är att kraftigt öka resandet via kollektivtrafiklösningar som tåg och buss i anslutning till flygresandet, säger Trivector Systems vd

Annons
Klas Odelid

.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01