23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Krogh till First Hotels

Peter Krogh med bakgrund i bland annat motorbranschen har värvats till posten som vd för First Hotels AS. Detta medför en viktig förstärkning av företagets högsta ledning, enligt densamma.

Peter Krogh har bakgrund från FMCG branschen genom Isklar och Pepsi Cola, samt från teknologiföretaget Infocus, Ford Motor Company och en rad andra företag. Peter har i många år arbetat international och denna erfarenhet gläder sig First Hotels att ta del av. Peter är en stark och visionär toppledare med en utpräglad kommersiell tillnärmning. Vi ser fram emot att Peter skall leda vårt hotellbolag in i framtiden.

– Jag ser fram till att ta del i First Hotels Team, få nya duktiga kollegor och jobba med en spännande kedja som är på väg framåt, säger

Peter Krogh

.

– Vi gläder oss till att få Peters kompetanse in i organisationen, säger

Asmund Haare

, Adm.Dir. Flying Elephant och styrelseordförande i First Hotels.

Bjørnar Tretterud, som upprätthållit vd-posten interimistiskt, fortsätter i sin ursprungliga roll som Kommersiell Direktör i First Hotels.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web01