23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

VL köper Solaris

Västerås Lokaltrafik har nu lagt en tilläggsorder som fanns i en tidigare option om 15 Solaris Urbino boggie-bussar. Det blir alltså fler Solarisbussar som snart rullar i Västmanland.

Tilläggsorden från Västerås Lokaltrafik, VL, omfattar 15 Urbino 15LE med boggie. Samtliga är försedda med Cummins CNG-motorer för biogas eller naturgas.

– Vi är mycket glada över samarbetet med Västerås lokaltrafik, något som har resulterat i en positiv produktutveckling med föraren i fokus. Den polska busstillverkaren Solaris framgångar i Sverige fortsätter, säger

Jonas Helsner

, här i sin roll som försäljningschef på Solaris Bus Sweden. Men Jonas Helsner fortsätter snart att jobba med Solaris på nya svenska Solaris-agenten Botaurus AB i Malmö som senare kommer att döpas om till Solaris Sweden AB.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02