Den första augusti 1862 avgick det första tåget från Osby station. Premiärturen gick till Älmhult, där passagerarna mottogs med festmarsch och åskådarnas jubel. På plats var såväl landshövdigen från Växjö, som densamma från Malmö. Järnvägen har sedan den dagen spelat en mycket viktig roll i regionens utveckling. Fortfarande nu, 150 år senare, rullar passagerartågen flitigt från och till Osby med pendlare och besökare.
– Järnvägen har varit och är en livsnerv i Osby kommun. Stationens roll har varit olika genom åren, men alltid lika viktig. I början var det främst trävaror och virke som trafikerade rälsen, idag är det istället tusentals pendlare som reser från och till Osby . Självklart måste vi fira denna gamla institution som inte har tappat betydelse på 150 år, säger
, kommunstyrelsens ordförande i Osby kommun.
Stationens 150-årsjubileum firas i Osby den 25 augusti, då kommunen, företagarna och de ideella föreningarna bjuder in alla till en dag i tågets tecken. Förutom att ett nytt Pågatåg ska döpas efter den populäre tv-profilen och osbysonen; Lasse Holmqvist, så kommer en mängd aktiviteter med tågtema genomföras i Osby. Till exempel kommer kommunen bjuda på världsunika tåg-muffins på perrongen, man kommer kunna köpa jubileumsvykort i stationshuset och vara med i Brio Lekoseums teckningstävling framtidståget .