Bakom felet som ställt till det rejält för all tågtrafik mellan Stockholm och Uppsala är dåliga säkringar i ett ställverk. Nu måste dessa bytas ut och det kan ta några timmar, enligt Trafikverket. Enligt senaste rapporten kommer stoppet att vara minst till kl 18.00 24 september.
Swebus satte in extrabussar på sträckan Stockholm-Uppsala under måndagseftermiddagen. Expressbussbolaget är även redo att utöka platserna mellan Stockholm och Arlanda.
– Vi följer läget noggrannt och ser att platserna börjar gå åt. Vi har i därför satt in extrabussar på eftermiddagsavgångarna som går från Stockholm till Uppsala. Vi är beredda att sätta in ännu fler bussar om vi ser att det behövs, så att att alla kommer hem i eftermiddag och kväll, säger
, presschef på Swebus.