23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Scandic lämnar Lübeck

Scandic ger upp sitt hotell i tyska Lübeck på grund av att avtalet med fastighetsägaren Pandox löper ut. Pandox kommer att driva hotellet vidare i egen regi med Scandics personal.

Scandic har drivit hotellet i Lübeck sedan 1991 men lämnar över verksamheten 31 december 2012. Samtidigt har Scandic öppnat nya hotell i både Berlin och i Hamburg. Scandic Hamburg Emporio öppnades så sent som den 1 september 2012. Scandic Lübecks anställda kommer att erbjudas nya anställningar då fastighetsägaren Pandox avser att driva hotellverksamheten vidare.

– Det är förstås tråkigt att lämna ett hotell och vår förhoppning är att arbetssituationen för personalen inte kommer att förändras. Vår strategi för Tyskland är att utveckla vårt erbjudande och vi söker alternativ för strategiska nyetableringar, säger

Michel Schutzbach

, VP Europe.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03