Jernhusen har erbjudit trådlöst nätverk i stationsmiljön sedan 2010. WiFi-tjänsten erbjuds i samarbete med The Cloud, som Jernhusen har samarbetat med sedan 2005. Det har tidigare funnits Wifi på stationerna, men då, endast fritt i 15 minuter. De nyheter som nu införs är att det blir helt gratis utan begränsning i tid, enklare inloggning och en högre kapacitet. Att logga in är enkelt och kräver endast en knapptryckning.
– Vi är glada att nu kunna erbjuda en bättre Wifi-tjänst till alla resenärer på stationerna. När resandet ökar så ökar också efterfrågan på service som underlättar resan, exempelvis Wifi. Både för affärsresenärer och andra resenärer, bland annat turister, är detta en av flera funktioner som bidrar till en mer effektiv och trevlig resa, säger
, produktansvarig på Jernhusen.
Samtliga orter har uppgraderad kapacitet och fungerar för såväl läsplattor och spelkonsoler som för mobiltelefoner och för datorer.
– Tillsammans med Jernhusen har vi fått möjlighet att utveckla en mycket spännande tjänst som vi är övertygade kommer att ge tågresenärerna ett stort mervärde, säger
marknadschef på The Cloud. Han fortsätter:
– The Clouds flexibla plattform gör att vi kan skräddarsy tjänster till flera olika målgrupper inom ramen för samma infrastruktur.