Smartare Kollektivtrafik, är ett brett område. IBM är en stor aktör på många marknader och här delar de med sig av några erfarenheter från andra delar av världen.
Karl Hedberg, Client Executive, IBM Svenska AB, ger sin syn på hur kollektivtrafiken kan bli betydligt smartare i Sverige med den nya informationsteknologins hjälp.
AnnonsKollektivtrafikdagen genomförs i år på Stockholm City Conference Center för att fler ska kunna delta på konferensen – förra året tvingades arrangörerna säga nej till många som var sent ute med sin anmälan. Trots större lokaler finns det ett tak även för hur många som får plats även där, den som vill vara med gör klokt i att anmäla sig genast. Gör det genom att
Annonsklicka här!Bland årets övriga föredragshållare finns spårvagnsvännen
Christer G Wennerholm, trafiklandstingsråd i Stockholms läns landsting,
Christel Wiman, vd för Tågoperatörerna,
Mikael Stamming, utvecklingsdirektör Region Skåne och
Maria Melkersson, Trafikanalys. Moderator är i år liksom förra året
Annons. Koncentrerat kunnande serveras av samtliga föredragshållare och det blir tid för informella möten i pauserna där det också bjuds tillfälle att träffa utställande partners.
Kollektivtrafiken som tillväxtmotor är årets tema. Dels kan själva branschen anses vara en tillväxtmotor med tanke på det stora anställningsbehov som finns med ett årsbehov på närmare 5 000 bussförare. Men Kollektivtrafiken som tillväxtmotor speglar också den roll som kollektiva transporter har i en regions expansion och tillväxt. Region Skåne har mycket av regionens företagsklimat tack vare Pågatågen och under senare år har Mälardalen expanderat stort tack vare allt bättre och effektivare kollektiva transporter.
Annons Annons