23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Social dumping i Norge

Bussbolag som kör turister  i Norge har avslöjats med att ha anlitat utländska bussförare som kör för 23 norska kronor i timmen, rapporterar norska TV2. Branschorganisationen rasar.
Annons

Att utländska förare kör lastbilar har hänt tidigare. Men nu har det alltså hänt att de billiga utländska förarna även sitter bakom ratten i turistbussarna i landet och då till så låg ersättning som 23 norska kronor i timmen - en bråkdel av vad det norska kollektivavtalet säger att en bussförare ska ha. Därför slår branschorganisationen Turbussbransjen larm om social dumping och fruktar att den här utländska konkurrensen ska tära hårt på den inhemska branschen som dras med pressade marginaler.

Annons

Turbussbransjen planerar nu att vidta åtgärder för att komma tillrätta med problemet som innebär att de norska bolagen som betalar norska kollektivavtalslöner till sina förare slås ut av den ojusta konkurrensen.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|