Under juli månad ökade resandet på samtliga skärgårdslinjer i Karlskrona. Störst ökning stod M/F Axel till Nättraby för med en ökning på ca 1 500 resor jämfört med samma period förra året. Tack vare årets trafikökning är det gamla resanderekordet för skärgårdstrafiken från juli 2010 slaget.
Annons– Skärgårdstrafiken är en viktig del av kollektivtrafiken och gör skärgården öppen för alla. Vädret och det goda turutbudet har bidragit till resanderekordet, säger
Anna Claesson, trafik- och marknadschef på Blekingetrafiken.
AnnonsDet goda turutbudet i Karlskrona skärgård fortsätter även under september månad med dagliga turer till Tjurkö, Kungsholmen, Aspö, Nättraby och Östra skärgården. Flest resor gjordes med M/F Wittus som under juli månad hade 10 700 resor, en resandeökning på 1 200 resor. Resultatet visar även att M/F Wittus nya linjesträckning, med nytt bryggstop på Brofästet på Senoren och Säljö, var lyckad.
Annons– För de som åker rundtur med M/F Wittus är middagsturen den mest populära. Vid fint väder är det många som åker ut redan med morgonturen och stannar i skärgården för att åka hem på eftermiddagen, säger
AnnonsTina Petersson, sektionschef för Skärgårdstrafiken på Affärsverken.
Affärsverken kör, året runt, skärgårdstrafiken på uppdrag av Blekingetrafiken.
Annons