23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

MAN fortsatt bäst

MAN forsätter att leda Tunga Bussligan 2013 med rejäl marginal, tvåan Volvo är nu 203 bussar efter och det lutar åt tysk seger. Det framgår av Bil Swedens statistik för oktober.

Det går fortsatt trögt för de tunga bussarna med ett lysande undantag: MAN gör sitt bästa år någonsin och ser ut att ta hem Tunga Bussligan 2013. Visserligen återstår det två månader av året, men det ska till ett mindre mirakel för att någon av de bättre konkurrenterna ska kunna köra förbi den tyska bussen.

MAN

blev också bäst under oktober med 19 nya bussregistreringar. Därefter kom

Solaris

med 17 nya bussar, den polska bussen verkar nu vara på väg att komma tillbaka på den svenska marknaden, även om det är långt kvar till toppåret 2010 då Solaris nådde marknadsandelen 15,6 procent och blev trea efter Volvo och Scania.

Två tillverkare delar på tredjeplatsen för oktober,

Kässbohrer-Setra

och

Mercedes-Benz

fick vardera 4 nyregistreringar. Det blev också delad femteplats mellan problemtyngda

Scania

och lyxiga

Neoplan

, vardera 3 nya bussar.

Volvo

som nyligen tillkännagav stora nedskärningar på grund av vikande orderingång, blev oktobersjua med 2 nya tungviktare.

VDL

fick en enda, övriga fabrikat kammade noll i oktober.

Sammantaget gör detta att Tunga Bussligans rangordning är oförändrad jämfört med förra månaden. Men där kan det bli förändringar eftersom många ligger nära varandra.

Hur det går i november publiceras i Tunga Bussligans nästa redovisning 2 december. Missa inte det!

TUNGA BUSSLIGAN JANUARI-OKTOBER 2013
FabrikatAntalAndel(Andel 2012)MAN

355 38,3 (10,1)

Volvo

152 16,4 (31,4)

Mercedes-Benz

119 12,8

(9,0)

Kässbohrer-Setra

95 10,2 (3,9)

Solaris

76 8,2 (6,6)

Scania

53 5,7 (26,4)

Irisbus

39

4,2 (1,2)

VDL

25

2,7

(7,8)

Temsa

8 0,9 (1,4)

Neoplan

6 0,6 (1,0)

Iveco

1 0,1

(1,1)

Källa: Bil Sweden
FOTNOT.

Andel 2012 anger fabrikatets totala marknadsandel 2012. Fabrikat som ännu inte fått några nya bussar registrerade i år syns inte i Tunga Bussligan 2013.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04