23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Fler dog i februaritrafiken

Under februari i år omkom 19 personer i vägtrafiken. Det är 3 fler än under februari månad förra året. Hittills i år har därmed 35 personer omkommit i vägtrafiken.

Tio av de omkomna personerna hade färdats i personbil, två i lastbil, en på moped, tre på cykel och tre var gående. Sex bilister omkom i singelolycka och 3 omkom i mötesolyckor. Alla de 7 oskyddade trafikanterna blev påkörda av personbilar eller lastbilar. Bland de omkomna var 15 män och 4 kvinnor. En av de omkomna var under 18 år och åtta över 65 år.

Medelantalet omkomna i februari månad, under de senaste fem åren, är 16 personer. Under de senaste 12 månaderna har 266 personer omkommit och 2 549 skadats svårt i vägtrafikolyckor. Under de senaste föregående 12 månaderna omkom 284 samt skadades svårt 2 950 personer. Det innebär en minskning med 6 respektive 14 procent. Jämför man däremot med ett 5 års medelvärde för motsvarande tidigare 12-månadersperioder har antalet omkomna minskat med 17 procent och antalet svårt skadade med 20 procent.

Fotnot.

Siffrorna kommer från preliminära uppgifter som inkommit till Transportstyrelsen den 15:e mars.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03