Trafikskolan på Legoland är en klassiker som har funnits med sedan parken öppnade år 1968. Mer än tre miljoner barn har hittills tagit körkort på Legoland och Lego-bilarna har sammanlagt kört jorden runt mer än fyra gånger. Nu är det för första gången dags att byta ut bilarna i trafikskolan.
År 1968 körde bilarna i körskolan ut från garagen för första gången. Nu när de gamla bilarna skrotas efter 45 år går Seat in som partner i trafikskolan. De nya bilarna är utvecklade och byggda på verkstaden i Legoland. De är kantiga och blanka i klara färger och konstruerade så att modellen enkelt går att bygga i Lego-klossar.
– Många föräldrar som är här med sina barn har själva gått på trafikskolan och tagit körkort i de gamla bilarna. Nu räknar vi med att de nya bilarna också ska hålla i minst 40 år, säger
Kurt Bolding, teknisk chef på trafikskolan.
FAKTA/Bilarna i trafikskolanDe gamla bilarna har hållit i 45 år
Mer än 3 miljoner barn i åldern 7-13 år har kört bilarna sedan 1968
Bilarna har slitit ut 4 500 däck på 45 år
Bilarna har en maxhastighet på 6 km/h
Bilarna har sammanlagt kört 4,7 varv runt jorden