Nöjda kunder i väst
Västtrafiks kunder i Trollhättan och Vänersborg blir alltmer nöjda. Hela 95 procent av kunderna i området var nöjda med sin senaste resa.
– Det är en fantastisk utveckling och ett kvitto på att vi arbetar på rätt sätt med att utveckla och förbättra servicen till våra kunder, säger Roland Jenssen , trafikchef på Nobina och ansvarig för busstrafiken i Trollhättan och Vänersborg.
De flesta frågorna i kundundersökningen handlar om förarnas roll, exempelvis bemötande, trygghet ombord, kunskap, körstil och information vid förseningar och stopp. Det är frågor som Nobina arbetat fokuserat med och förarna får överlag mycket bra betyg från kunderna.
– Nu hoppas vi att fler ska upptäcka fördelarna med att resa med kollektivtrafiken i Trollhättan och Vänersborg. Kundernas svar ger oss också värdefull information om vad vi kan göra ännu bättre framöver, säger Attila Ungvari , busschef på Västtrafik.