Full fart i backen
I Lofsdalen Bike Park är det full fart i backen året runt – så här års har cykeln ersatt skidorna. Ett resmål för aktivare bussturister.
Att cykla downhill är en aktivitet som växer i hela världen, så även i Lofsdalen som erbjuder Lofsdalen Bike Park, en park under ständig utveckling. Vid öppnandet kunde man välja mellan två leder, idag erbjuds ytterligare tre av olika svårighetsgrad. Då parken anlades anlitade man världens främsta downhill och bike parks designer, Tom ”Pro” Prochazka från Whistler Gravity Logic i Kanada. Tom Prochazka och resten av teamet har en världsledande ställning inom design och byggnation av Bike Parks och ligger bakom banor inte bara i Kanada utan även USA, Australien, Ryssland, Ukraina och Spanien.
I Lofsdalen har man skapat en park som passar alla från nybörjare till expert. Den längsta och enklaste leden är den gröna Fjälleden, 3 500 meter, en bred ”kom igång led” som passar hela familjen. Lofsdalens huvudled är Happy MTB.org, en 2 500 meter blå led, byggd efter en inspirerande studieresa till Whistler, något som visar sig i banans snäva velodromer och lite större hopp. Lite större utmaningar erbjuder parkens två röda singletrackleder; Viper som är den enda DH-leden av sitt slag i Sverige med många drops och roliga features och Venom, båda 2 200 meter långa. Den sist anlagda leden är den svarta Thunder som är den enda handgrävda leden. Thunder bjuder på stora utmaningar och är tekniskt svår med mycket sten och rötter. Leden är idag endast 300 meter lång men förlängning är planerad. Ytterligare en led är inplanerade, under sommaren och hösten 2014 bygger man en cirka fem kilometer lång maskingrävd led, det blir en blå led som erbjuder både lättare och svårare alternativa vägar.