Internet i UL: bussar
2 juni inför Nobina, i samarbete med UL, internet ombord på dubbeldäckarna som trafikerar mellan Uppsala, Enköping och Västerås.
– Med internet ombord vill vi erbjuda kunderna en funktion som vi vet uppfyller deras behov. Ombord på bussarna erbjuder vi obegränsad datavolym och dubbla 4G-uppkopplingar för bästa tänkbara stabilitet och hastighet, säger Daniel Mohlin , produktchef på Nobina.
Nobina Mobile Extension, NME, är en öppen och gemensam plattform för teknik, kommunikation och tjänster i och utanför bussen. Med NME behöver beställaren inte längre själv utveckla, administrera eller underhålla tekniska lösningar som till exempel Internetanslutningar, biljettmaskiner eller trygghetskameror ombord. Istället abonnerar man på tjänsterna i vår NME-plattform till en fast månadsavgift. Därmed fås mer tid över till affärs- och trafikutveckling.