Avtalet påbörjas nu i maj, och Sohlberg buss har redan rivstartat planeringen av transporterna inför sommarens O-Ringen i Skåne och Kristianstad.
– Med Sohlberg buss har vi hittat en partner som kan utföra samtliga busstransporter till och från tävlingsarenorna i samband med vårt arrangemang, säger
AnnonsJan Troeng, utvecklingschef på O-Ringen.
Avtalet innebär att Sohlberg buss kommer att transportera 8 000-10 000 resenärer från O-Ringenstaden ut till tävlingsarenorna under fem dagar. En logistisk utmaning som kräver en hel del transportplanering.
Annons– Sohlberg buss har med sitt engagemang och sina tidigare erfarenheter utmärkta möjligheter att utföra det här uppdraget på ett mycket bra sätt, säger Jan Troeng.
– För oss på Sohlbergs är detta ett utmanande och roligt uppdrag som passar oss väl. Vi vill förstås bevisa vår kompetens kring logistiklösningar & smarta leveranser och hoppas våra tjänster gör skillnad för deltagarna. Utöver det är målgruppen som O-Ringen besitter mycket intressant för oss och det är verkligen positivt att förknippas med ett starkt varumärke som O-Ringen, säger
Annons, grundare och vd för Sohlberg buss.
O-Ringen 2014 avgjordes i Kristianstad Skåne, 2015 i Borås, 2016 i Sälen samt 2017 i Värmland och alltid vecka 30 i juli.
Annons Annons