23948sdkhjf

Gotlandsflyg slår rekord

Gotlandsflyg flög rekordmånga resenärer till och från Bromma, Göteborg och Malmö under juli månad. Ännu en gång slår flygbolaget rekord.
De tre destinationerna hade totalt 30849 passagerare under juli 2014 vilket är en ökning med 13 procent mot 2013 och de högsta passagerarsiffrorna en enskild julimånad någonsin för Gotlandsflyg.

Aldrig tidigare under Gotlandsflygs 13-åriga historia har det flugits så många resenärer till/från Bromma, Göteborg och Malmö under en julimånad som det här året. Mellan Visby-Bromma flög 21.183 passagerare vilket är 12% mer än 2013. Mellan Visby-Göteborg uppgick passagerarantalet till 5.821 st, en ökning med 22% mot juli föregående år, och till och från Malmö flög 3.845 resenärer, en ökning med 8% mot 2013.

– Ett historiskt ögonblick för oss. En anledning till våra fina siffror är rekordantalet besökare under Almedalsveckan och en annan det ihållande starka vädret från V 28 och framåt, fortsätter Ola Mattsson, säger Gotlandsflygs chef Ola Mattsson .

Gotlandsflyg flyger också till de fem sommardestinationerna Umeå, Sundsvall, Norrköping, Ängelholm samt Helsingfors, och där har framförallt Umeå och Norrköping visat en stark utveckling.

– Vi är väldigt nöjda med våra sommarlinjer överlag och kommer tillbaka och berättar mer om dem när augusti är till ända, säger Ola Mattsson.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078