23948sdkhjf

Knutson lämnar Fritidsresor

Lottie Knutson lämnar posten som kommunikationsdirektör på Fritidsresor. Hon blev älskad rikskändis efter sina insatser i samband med tsunamin i Thailand 2004.
Lottie Knutson har varit tjänstledig sedan i början av året – enligt egen uppgift för att skriva en bok om krishantering. Men nu har hon alltså beslutat lämna Fritidsresor för gott, på eget initiativ, efter 15 år. Vad Lottie Knutson ska göra härnäst är inte känt, men i tidningen Resumé antyder hon att det finns flera öppningar – bland annat kan det bli specialjournalistik eller att arbeta med innehåll inom turist- och upplevelseindustrin.

Boken om krishantering kommer ut i november och det kan också bli aktuellt med en föreläsningsturné om detta för Lottie Knutson. Hon har onekligen ett mycket gott namn där, en lysande stjärna i den svarta tsunami-tragedin. Där andra svek stod hon upp och blev hyllad rikskändis.

Sina styrelseuppdrag i H&M samt i Stena Line har hon kvar och nu får hon dessutom en rådgivande roll för sin hittillsvarande arbetsgivare Fritidsresegruppen. Det kan även bli fler böcker, uppger Lottie Knutson till Resumé.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.183