23948sdkhjf

Höstlov på Legoland

I år håller danska nöjesparken Legoland i Billund öppet på svenskarnas höstlov – Stena Line spår nytt bokningsrekord i höst.
Legoland i danska Billund är ett perfekt mål för bussturisten. Att parken för första gången håller öppet under svenskarnas höstlov gör det fortsatt intressant som resmål och rederiet Stena Line satsar extra mycket på sina färjelinjer till de danska destinationerna.

De svenskar som tack vare den varma sommaren prioriterade strandlivet och därmed missade chansen att besöka Legoland i danska Billund får nu en ny, unik chans. För första gången i historien håller det populära nöjesfältet öppet på svenskarnas höstlov, som infaller 28 oktober - 2 november.

I samband med detta lägger Stena Line extra mycket krut på sina svensk-danska linjer Göteborg-Fredrikshamn och Varberg-Grenå. Bland annat kommer resenärer att erbjudas rabatterade priser på båtresan vid bokning av boende och entré till Legoland. Även underhållning för barn ombord utlovas till höstlovsresenärerna.

– Intresset för Legoland är större än någonsin, faktum är att Sverige är Legolands näst största utlandsmarknad efter Tyskland. Därför känns det extra roligt att vi nu öppnar nöjesfältet på svenskarnas höstlov. Eftersom många andra länder redan har haft sitt lov då, kommer svenskarna i princip att få parken för sig själva och kan åka alla attraktioner så mycket de bara orkar, säger Ole Petter Diseth, marknadschef på Legoland.

– Stena Line har tagit svenska barnfamiljer till Legoland i Billund sedan de öppnade 1968. När de nu slår upp dörrarna på höstlovet ska det bli extra kul att välkomna våra resenärer ombord med allt som vi har erbjuda på våra färjelinjer. Vi tror att det här kommer att ha en väldigt positiv inverkan på våra bokningar under hösten, säger Mona Ulvåknippa, marknadsansvarig för destination Danmark på Stena Line.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078