Tågfest i Gällivare
4 oktober invigs nya Resecentrum i Gällivare och det vill självklart Inlandsbanan vara med och fira – banan går ju från Kristinehamn till just Gällivare.
Resecentrums syfte är att i en levande miljö erbjuda utställningar, information och service som lockar besökarna till att se och uppleva mer av Gällivare. Detta är självklart något som Inlandsbanan vill vara med och fira och har därför tagit fram invigningserbjudandet ”Hela Inlandsbanan”.
En tredjedel av Sverige på ett kort och fritt resande under två veckor på ett 130 mil långt pärlband av aktiviteter och upplevelser från Gällivare i norr till Kristinehamn i söder. Det är vad väntar den som reser med ett Inlandsbanekort. Men flera bussresearrangörer har paket där resenären åker valda delar av Inlandsbanan för att sedan ta bussen till andra resmål bortom spåren.