23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svensk julmarknad uppmärksammad

Svensk julmarknad är het bland britter, det skriver brittiska The Telegraph som i sin kartläggning lyfter fram Stortorgets julmarknad i Gamla stan.
Annons

När den brittiska dagstidningen The Telegraph – med 400 000 läsare – granskar Europas utbud av julmarknader lyfts Stortorgets julmarknad i Gamla stan fram som ett hett alternativ.

Läsaren får veta att svenskt hantverk i form av glas, smycken och keramik går att köpa till överkomliga priser.

Annons

– Svenskt hantverk och svensk kultur har en särprägel som är exklusiv. Det gör att vi sticker ut och attraherar, säger

Eva Östling

, vd på Visita.

Även den traditionella glöggen, pepparkakor, saffransbullar och korv gjord på renkött framhålls som delikata inslag på marknaden.

Annons

– Matkultur och överhuvudtaget en ganska tung faktor för att bygga upp bilden av hur ett land är som besöksmål. Den svenska maten är ett starkt kort, säger Eva Östling.

– Det är väldigt viktigt att synas i positiva sammanhang. Resande till Sverige ger varje år 106 miljarder kronor i exportvärden och därför är det olyckligt att anslagen till Visit Sweden sänks i den budget som regeringen föreslagit, säger Eva Östling.

Annons
The Telegraphs 10 julmarknader:

1. Innsbruck, Österrike

2. Angers, Frankrike

3. Strasbourg, Frankrike

4. Hamburg, Tyskland

5. Stuttgart, Tyskland

6. Worms, Tyskland

7. Bologna, Italien

8. Stockholm, Sverige

Annons

9. St Gallen, Schweiz

10. Vilnius, Litauen

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03