Nu lyfter shoppingflyget
Måndag 10 november går den första av två planerade flygningar med destination Gekås Ullared från Skellefteå Airport. Båda flygen är sedan länge fullbokade.
Gekås Ullared är Skandinaviens största varuhus, och med 4,5 miljoner besök årligen även Sveriges största utflyktsmål, faktiskt också en av Sveriges allra största bussresedestionationer. Intresset efter resorna till detta shoppingens mecka har varit stort och flygstolarna är sedan länge slutsålda. De aktuella shoppingresorna är ett unikt samarbete mellan Ullaredsflyget, Scandjet, Jönköping Airport och Skellefteå Airport som tack vare sitt läge ses som ett strategiska viktigt nav för flygresenärer och därmed shoppingsugna kunder från Norrland.
TV-bolaget Kanal 5 har under ett antal säsonger sänt reality-serien ”Ullared” som beskriver vardagen i och omkring det småländska varuhuset. Två av de mest välkända ansiktena från serien, Ola-Conny och Morgan, följer med på premiärflyget för att ge resenärerna från Skellefteå ett extra varm välkomnande till Ullared. Även Strix Television som producerar serien är på plats på Skellefteå Airport och dokumenterar händelsen som inträffar på måndag förmiddag, 10 november.