23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lågprisflyg till Debrecen

8 december öppnar en ny flyglinje mellan Malmö och Debrecen i Ungern – en ny möjlighet för alla som arrangerar kombiresor buss-flyg till Centraleuropa.








Peter Weinhandl
Debrecen kommer att bli Wizz Air’s andra flygplatsbas i Ungern. I december börjar flygbolaget trafikera tre nya destinationer därifrån; Malmö, Brussels Charleroi och Paris Beauvais. Linjen från Malmö kommer att trafikeras med två avgångar i veckan med Airbus A320 (180 passagerare); måndagar och fredagar.



Wizz Air erbjuder idag följande destinationer från Malmö Airport: Belgrad, Budapest, Bukarest, Cluj-Napoca,Gdansk, Katowice, Poznan, Vilnius, Skopje, Sofia, Tuzla och Warszawa. Den 25 juni startar linjen till Nis.

Wizz Air flyga direkt mellan Malmö Airport och Debrecen 18 december. Det blir flygbolagets fjortonde linje ut i Europa från Malmö Airport och den andra destinationen till Ungern. Debrecen ligger i östra delen av Ungern och är landets näst största stad och en universitetsstad. Ungern är känt för sina termalbad och i Debrecen ligger ett av dem. I den centralt belägna jätteparken Nagyerdő ligger badet Gyógyfürdő. – Det finns idag inget reguljärt direktflyg till Debrecen från Sverige eller övriga Skandinavien, så det är extra glädjande att Malmö Airport kan erbjuda en helt ny destination till skåningarna, säger , flygplatschef på Malmö Airport.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.084