Transportindikatorn slutar året (2015) med att för första gången sedan 2013 visa på minus. Den negativa framtidstron beror framförallt på den förväntade omsättningsutvecklingen, både i det egna företag och för branschen totalt. En viktig förklaring är de stundande avtalsförhandlingarna och den politiska riktningen.
– Osäkerheten är stor inför avtalsrörelsen – de fackliga krav som hittills uttalats ligger högt över de nivåer som företagen mäktar med. Samtidigt har nya skatter som drabbar näringen hårt aviserats, säger
, tf vd för Transportföretagen.
Även synen på utvecklingen av sysselsättningen i branschen som helhet är dyster. Den höjda energiskatten på drivmedel som infördes den 1 januari 2016 kommer att påverka sysselsättningsutvecklingen och företagens framtidstro.
– Vi ser allvarligt på de höjda drivmedelsskatterna. Höjda skatter slår hårt mot transportnäringen och i förlängningen hela näringslivet. Våra företag tar redan ett mycket stort ansvar i energieffektiviserande åtgärder och de resurser man kunnat lägga på innovation och forskning äts nu istället upp av höjda skatter, säger Anders Norberg.
I Transportindikatorn för kvartal 4 ställdes även frågor om företagens miljöarbete. Resultatet visar tydligt det omfattande miljöarbete som sker i transportnäringen. Hela 75 procent av de tillfrågade företagen svarar att de under det senaste året har vidtagit någon åtgärd i syfte att energieffektivisera.
TransportIndikatorn för fjärde kvartalet 2015 landar på -7 (+7 för kvartal 3, 2015).
TransportIndikatorn är Transportföretagens kvartalsvis återkommande temperaturmätare på nuläget och framtidstron i transportnäringen.