23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Rese-Konsulterna in i Åbergs Data

Rese-Konsulterna blir tillsammans med Empir Solutions, IT-företag, delägare i Åbergs DataSystem.
Annons

Åbergs har sedan starten 1984 utvecklat och sålt bokningssystemet REBUS, för resebranschen. REBUS har idag över 180 företag som kunder och 800 användare. REBUS användare kan delas in i tre kundkategorier: resebyråer, researrangörer och bussbolag.

Tillsammans skapar de tre ägarna en ägar-allians som innebär en plattform för snabbare och djupare programutveckling med tillväxtfokus framför allt på nätet.

Annons

– Vi är jätteglada för att vi har fått till den här affären. Empir Solutions kommer att ge oss ytterligare kunskap och resurser för att utvecklas som företag rent tekniskt. Rese-Konsulterna kommer med sin erfarenhet i resebranschen kunna tillföra ett större kundfokus. Sammantaget innebär det större affärsnytta för våra kunder, säger

Annons
Daniel Åberg

, huvudägare och grundare av Åbergs Data.

– Vi har en lång erfarenhet av att jobba med reseföretag bl.a. Sun Hotels, fyller . Vi bygger för tillfället Rese-Konsulternas nya affärssystem: GoToo. Dessa erfarenheter kommer väl på plats när vi nu tillsammans med det rutinerade gänget på Åbergs Data, vill ta nästa steg framför allt på nätet,

Annons
Anders Hibell

, som är vd på Empir Solutions.

– Rese-Konsulternas kunder använder i stor utsträckning REBUS. Vi vill öka farten hos våra kunder att finnas tydligare på nätet i flera format. Vi ser också stora fördelar i att vi delar med oss av våra erfarenheter i vad vi uppfattar som är viktigt för våra kunder, säger

Annons
Göran Grell

, vd för Rese-Konsulterna.

Ägarfördelningen mellan parterna blir en tredjedel var. I samband med förvärvet ökar även Göran Gustafsson och Peter Nyberg sitt ägande.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02