MTR Express har 21 mars drivit snabbtågstrafik i ett år. Det första tåget avgick den 21 mars 2015 och etableringen på den svenska marknaden har gått rekordsnabbt. På 12 månader har det nya bolaget tagit uppskattningsvis 15-20 procent av marknaden för snabbtågstrafik mellan Göteborg och Stockholm. MTR Express är ett innovativt alternativ i en traditionell bransch och har dessutom 12 procentenheters bättre punktlighet, lägre priser och miljövänligare tåg är närmsta konkurrent.
MTR Express är ett av de allra första nystartade bolagen i världen för kommersiell tågtrafik och står sig mycket bra sett ur en internationell jämförelse. Så här presenterar tågoperatören sin framgång med utvald statistik:
*Antalet medarbetare har ökat från åtta till knappt 90 personer och medarbetarnöjdheten ligger på enastående 97 procent.
*Sex nytillverkade tåg har levererats från Schweiz på utsatt tid och rullar för fullt i trafik.
*Antalet resande har gått från noll till långt över en kvarts miljon med en bokningstakt som ökar för varje vecka som går.
*MTR Express har etablerat sig som ett av de mest innovativa tågbolagen i världen, med bland annat biljettlöst resande, 24 timmars öppet köp på alla biljetter, och en enkel funktion för sätesval vid bokning.
Dessutom anser sig MTR Express att de tydligt kunnat visa att man med rätt snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg kommer fram i tid i samma utsträckning som flyget.