Efter att Sjöbefälsföreningen i söndags tackade nej till medlarnas bud utvidgades i måndags konflikten i Stockholm till att även omfatta större delen av linjetrafiken, det anser i alla fall arbetsgivarorganisationen Almega.
I söndags tackade Almega ja till de opartiska medlarnas hemställan om ett nytt kollektivavtal. Sjöbefälen valde att inte acceptera medlarnas bud och därmed utöka konflikten i Stockholms skärgård. Medlarnas hemställan innehöll bland annat att samtliga anställda skulle få en löneökning på 2,2 procent.
– Vi har förstått att det finns en oro och oenighet kring hur löner ska sättas i branschen. Genom att acceptera att samtliga medarbetare garanteras samma löneökning finns det tid för parterna att i lugn och ro föra diskussioner om framtidens lönesystem i branschen säger Almega tjänsteföretagens förhandlingschef,
.
Medlarnas hemställan i korthet:Medlarnas hemställan innebar att alla anställda skulle få en löneökning på 2,2 procent på den befintliga lönen.
Medlarnas hemställan innebar att även tilläggen räknas upp med 2,2 procent.
Medlarnas hemställan innebar att ingen anställd, oavsett avtalsområde, skulle drabbas av lönesänkning.
En arbetsgrupp för ett enat branschavtalMedlarnas hemställan innebar att en arbetsgrupp med en opartisk ordförande ska tillsättas för att undersöka förutsättningarna för att skapa ett branschavtal för avtalsområdet.
Enligt medlarnas hemställan ska tarifferna finnas kvar på samma sätt som tidigare i avtalen och de fungerar då som ett förstärkt löneskydd.
TRSMI övrigt innebar medlarnas hemställan att TRSM skulle teckna ett lokalt avtal med Sjöbefälsföreningen.
Vad Sjöbefälsföreningen har för kommentarer till Almegas bild av strejkläget kommer att publiceras här på Rt-forum så snart dessa når redaktionen.