23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Samarbete Swebus–Båtbussarna

Swebus utökar sitt linjenät med Båtbussarnas trafik till färjorna från Stadsgården och Värtahamnen i Stockholm.

Båtbussarna avgår från Cityterminalen i Stockholm till både Viking Lines avgångar från Stadsgården och Tallink Siljas färjor från Värtahamnen.

– Våra resenärer kan nu resa vidare till färjan på en och samma biljett efter byte till Båtbussarna på Cityterminalen, säger

Christel Grip

, presschef för Swebus.

Båtbussarna är ett systervarumärke till Flygbussarna som idag trafikerar sju flygplatser i Sverige. Varje dag avgår upp till åtta bussar till respektive hamn och tidtabellerna är anpassade efter färjornas avgångstider.

– Tack vare att vi knyter ihop våra linjer med Swebus hela linjenät hoppas vi att ännu fler lämnar bilen hemma och tar bussen hela vägen fram till kryssningsfartyget istället, säger

John Daoud

, distributionsansvarig på Båtbussarna.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04