23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Färre utrikes till Stockholm

1,1 miljoner gästnätter registrerade under november förra året i Stockholms län - Fler totalt, men färre utländska turister.
Annons

Totalt ökning antalet gästnätter i Stockholms län med 5 procent under november 2016 jämfört med november 2015. De utländska övernattningarna minskade dock med 3 procent. Cirka 74 procent av övernattningarna kom från inhemska övernattningar som ökade med 8 procent jämfört med november 2015.

Annons

De nordiska övernattningarna minskade totalt med 2 procent jämfört med november 2015. Norge hade flest övernattningar, något som minskade med 7 procent, följt av Finland, som ökade i sin tur med 5 procent. För de övriga Europeiska länderna exklusive Norden minskade antalet gästnätter med 1 procent.

Annons

– Jag är glad att vi ligger över 1 miljon gästnätter per månad. Det är viktigt för besöksnäringen och hela Stockholms ekonomi, säger

Karin Wanngård

(S), finansborgarråd i Stockholms stad.

Annons

– Vi ligger stabilt över en miljon gästnätter, det är mycket glädjande, säger

Thomas Andersson

, vd för Visit Stockholm.

I Stockholms län har genomsnittspriset för en hotellnatt ökat sedan samma månad 2015, även hotellens intäkter har ökat jämfört med i fjol.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|