23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nya städer för TUI

TUI lanserar resor till Dublin, Amsterdam och Florens - Därmed har resbolagsjätten femton städer att erbjuda sina kunder.

– Efterfrågan på våra stadsresmål har varit ständigt hög sedan lanseringen i december. Därför känns det extra kul att kunna bredda vårt utbud med ytterligare tre städer, säger

Leyla Öfwerström

, informatör på TUI.

Precis som för alla stadsresmålen väljer resenärerna semesterlängd på tre till fem dagar. Resmålen passar därmed utmärkt för den som vill vara borta en lång- eller kortweekend.

I hotellprogrammen för de nya resmålen finns hotell som är noggrant handplockade efter kriterier som bra läge, hög standard samt goda omdömen och betyg från kunder. Precis som för TUI:s resenärer som bokar traditionella charterresor, är paketresor till städer, med flyg och hotell, skyddade av resegarantilagen. Dessutom får cityresenärerna tillgång till personlig hjälp genom ”Guide Online” som är tillgänglig via TUI:s app, telefon och sms.

Nya stadsresmål:

Dublin, Irland

Amsterdam, Nederländerna

Florens, Italien

Bokningsbara stadsresmål sedan tidigare:

Verona, Italien

Lissabon, Portugal

Krakow, Polen

Madrid, Spanien

London, Storbritannien

Manchester, Storbritannien

Paris, Frankrike

Barcelona, Spanien

Rom, Italien

Berlin, Tysklans

Prag, Tjeckien

New York, USA

(Källa: TUI)
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03