Ehrenberg för Tallink Silja
Sedan mars 2017 fungerar Ehrenberg Kommunikation som PR-byrå till rederiet Tallink Siljas svenska marknad - Nu ska fler gilla rederiets fartyg.
– Även om vi precis har etablerat vårt kontor i Stockholm har vi redan lyckats få ett stort färjerederi med lång tradition som kund. Vi är mycket glada för att se effekt redan efter så kort tid, säger Magnus Ehrenberg , grundare av Ehrenberg Kommunikation.
Tallink Silja är en del av Tallink Grupp som förutom rena transporter också säljer minikryssningar i norra Östersjöregionen. Totalt noterades 9 miljoner passagerare senaste året. Deras flotta består av 16 fartyg och cirka 7 000 anställda.
– Ehrenberg Kommunikation kommer att stödja våra relationer med media, politik och näringsliv för att utveckla vår verksamhet och våra tjänster i Stockholm och uppfattningen av vårt varumärke, säger Marcus Risberg , vd på Tallink Silja.