23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Strand lämnar Dalatrafik

Dalatrafiks vd Conny Strand lämnar sin post nära nog omgående - Samarbetssvårigheter med ägarna ligger bakom, rapporterar SR p4 Dalarna.




”Jag har inte lyckats etablera en fungerande kommunikation och relation med den nya ledningen för Region Dalarna, AB Dalatrafiks ägare. Jag kan inte fullfölja min åtaganden som vd för bolaget om inte samarbetet med ägaren fungerar”

Conny Strand



Bengt BenjaminssonConny Strand blev vd för Dalatrafik 1 september 2015 efter att i många år basat för Länstrafiken i Örebro. Men någon mångårig vd för Dalatrafik blev han inte, för 28 april lämnar han bolaget på egen begäran efter konflikt med Region Dalarna, alltså ägaren av Dalatrafik. , skriver i ett pressmeddelande. Den som tar över som ny vd för Dalatrafik blir som varit vice vd för trafikbolaget.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125