23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Irisbuss flaggskepp Mageleys visas på Persontrafik

Irisbuss största och exklusivaste turistbuss, Mageleys, visas på första gången i Sverige på mässan Persontrafik 2008 i oktober. Premiärvisningen är en följd av att Irisbuss nu etablerar sig i Sverige.

- Vi bygger 2000 kvadratmeter med verkstad, reservdelslager och försäljningskontor, berättar Jan-Åke Stigborg, ny VD för Vestbus i Sverige.
En av de första marknadsaktiviteterna blir i samband med mässan Persontrafik i höst där företaget bland annat visar sin största och exklusivaste buss Mageleys.
Den nya turistbussen bjuder på en del nya grepp, bland annat fönster i taket och innerbelysning i sätet, som ger en liten retrokänsla.
- Vi har gjort en stor undersökning bland både förare och resenärer och försökt utforma bussen efter användarnas önskemål.
Irisbuss satsar mycket på miljöområdet och är störst i Europa på stadsbussar och på gasdrivna bussar.






Irisbuss, Europas näst största busstillverkare, är på väg in i Sverige. Det är Vestbus som fått agenturen och som nu bygger kontor i Helsingborg.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078