23948sdkhjf

Västtrafik köper 40 nya tåg

Västtrafiks stora tågupphandling är klar, värd nära 4 miljarder kronor – 40 nya tåg är beställda med leveransstart 2021, läs mer här!

Västtrafiks stora tågupphandling är klar och Västtrafik har nu offentliggjort vem som ska leverera deras 40 helt nya tåg till ett värde av 3,8 miljarder kronor: Bombardier Transportation Sweden vann upphandlingen, de ska bygga och leverera de 40 nya tågen från 2021.

Målbilden för tågresandet inom Västra Götalandsregionen är en tredubbling av tågresorna mellan åren 2006 och 2035 till 130 000 tågresor om dagen. Redan idag ökar tågresandet kraftigt, men för att nå målen behöver gamla tåg bytas ut och kapaciteten förstärkas.

Det här är en milstolpe i vår satsning på att utveckla tågtrafiken i Västra Götalandsregionen. Med fler och längre tåg har vi stor potential att göra det ännu enklare för våra invånare att resa till jobb, skola och fritidsaktiviteter, säger Johnny Magnusson (M), regionstyrelsens ordförande, Västra Götalandsregionen.

Tågen ska både ersätta gamla tåg och utöka antalet befintliga tåg för att klara framtida resebehov. I ett första skede handlar det om 40 tåg, men det finns möjlighet till ytterligare beställningar.

Sedan Västtrafik bildades 1999 har resandet med tåg mer än fördubblats. Vi har en fortsatt utmaning i regionens uppdrag fram till 2035 på 130 000 resor per dag. Vi ser en stadig ökning av tågresandet och vi är på god väg. De nya tågen kommer bidra till ännu mer attraktiva resor för våra kunder, säger Lars Holmin (M), ordförande i Västtrafiks styrelse.

Kraven i upphandlingen har varit bekväma och driftsäkra fordon med plats för många resenärer ombord. Tågen ska klassas som snabbtåg vilket innebär att de kör i hastigheter upp till 200 km/h. De kommer att designas för att klara tuffa krav under alla årstider och under många år.

— Det är otroligt roligt att få det här beskedet. Vi ser fram emot att tillsammans med Västtrafik leverera tåg till Västtrafiks kunder, säger Marina Sundman, Sales Director, Bombardier. 

Tågen byggs och designas med både kunders och tågpersonals krav och önskemål i åtanke. Det blir bland annat stora flexibla ytor för rullstolar, rullatorer, barnvagnar och cyklar. Tågen utrustas redan från början med wifi och informationssystem.

Det har varit viktigt för oss att ta vara på kundernas intressen. Exempelvis kommer alla kritiska driftsystem att vara dubbla för att säkerställa trygga och pålitliga resor. Bombardier är en ledande tågtillverkare och vi ser fram emot att påbörja arbetet tillsammans med dem, säger Lars Holmin.

Nu väntar en slutgiltig utformning, tillverkning och noggrann utprovning. Fordonen kommer att slutmonteras och testas inför leverans i Tyskland. Enligt en preliminär plan anländer de första av de nya tågen i slutet av år 2021. Då ska de först testköras innan de börjar rulla i ordinarie trafik.

Beräknad kostnad är cirka 3,8 miljarder kronor. Västtrafik har genomfört upphandlingen och står som beställare av tågen medan Västra Götalandsregionen svarar för finansieringen.

FAKTA/Västtrafiks nya tåg

Tågen blir cirka 80 meter långa och får cirka 270 sittplatser per tåg (totalt 11 000 sittplatser).

Tågen kommer att trafikera alla Västtrafiks tågsträckor i Västra Götaland.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078