23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ramberg till Spårvägsmuseet

Eva Ramberg blir ny chef för Spårvägsmuseet, hon kommer närmast från Kungl. Myntkabinettet samt Tumba Bruksmuseum där hon varit museichef.
Annons

Spårvägsmuseet är ett favoritmuseum för många. Det har varit en välkomnande och inspirerande plats under lång tid och jag ser verkligen fram emot att vara med utveckla det nya Spårvägsmuseet tillsammans med mina nya kollegor, säger Eva Ramberg.

Spårvägsmuséet ägs och drivs av Trafikförvaltningen vid Stockholms Läns Landsting. Muséets dokumentation av lokaltrafiksektorn och samlingarna är de mest heltäckande i landet.

Annons

I september 2017 lämnade Spårvägsmuseet Södermalm för flytt till nya lokaler som just nu färdigställs i Norra Djurgårdsstaden. Det nya Spårvägsmuseet i Hjorthagen öppnar under våren 2020. Under tiden magasineras samlingarna i Brommadepån.

Annons

Eva Ramberg har nära trettio års erfarenhet av olika verksamhetsområden på museer både som konservator och chef – inte minst inom teknik- och fordonshistoria.

Det känns väldigt roligt att få vara med och öppna ett helt nytt museum. Jag ser fram emot att återuppta gamla kontakter från mina år på Tekniska museet och etablera nya. Jag vet att det finns många engagerade och kunniga människor i olika föreningar och klubbar inom Spårvägsmuseets samlingsområden, säger Eva Ramberg.

Annons

Eva Ramberg tillträder 1 oktober 2018.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02