23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

BR fick ny styrelse

Henrik Birath, affärsutvecklare vid Björks & Byberg, blev omvald till ordförande i bussbranschens forskningsorganisation BR, Bussbranschens Riksförbund.
Annons

27 maj hölls årsstämma i Svenska Bussbranschens Riksförbund, BR. Henrik Birath blev vald till styrelsens ordförande även i år och han ska leda arbetet med att forma och driva den svenska bussbranschens forsknings- och utvecklingsarbete.

BR driver ett antal forsknings- och utvecklingsprojekt för hela bussbranschen inom områden som trafiksäkerhet, framtidens bussbransch och framkomlighet för busstrafiken. Några av projekten driver BR själva, andra tillsammans med intressenter och forskningsorgan. 

Annons

– Det ska bli spännande att få fortsätta driva möjligheterna inom BR och Sveriges Bussföretag till forskning och utveckling för den svenska bussbranschen, säger Henrik Birath.

BR har sedan 1 januari 2014 koncentrerat sitt arbete till forskning och utveckling för den svenska bussbranschen. Rollen som branschförbund har bransch- och arbetsgivarförbundet Sveriges Bussföretag tagit över. BR har ett nära samarbete med Sveriges Bussföretag som är en del av Transportföretagen och Svenskt Näringsliv.

Annons

FAKTA/BR:s nya styrelse

  • Henrik Birath, Björks & Byberg

  • Arne Veggeland, Vy Sverige AB  

  • Irene Svänson, Connect Bus Sverige AB

  • Jonas Kempe, Nobina

  • Lars Erik Granberg, Gran bergs Trafik AB

  • Jan Kilström, Keolis Sverige AB

  • Eva Tiseus, Transdev Sverige AB

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|