23948sdkhjf

Keolis förvärvar Terminal G

I slutet av förra vecka stod det klart att Keolis köper bussterminalen Terminal G. Bolaget, som ligger i Göteborg, erbjuder totalservice för transportföretag samt bussuppställning av fordonen i Göteborg.

I ett pressmeddelande skriver Keolis att förvärvet är en del av företagets strategi för att ”bidraga till att säkerställa kostnadseffektiva depålägen i större trafikområden.”

Terminal G har leasingkontrakt på olika platser som är strategiskt viktiga för kollektivtrafiken i Göteborg, menar Keolis.

– Genom förvärvet av Terminal G befäster vi vår långsiktiga närvaro i Göteborg som sedan länge är en viktig region för Keolis, säger Keolis vd Jan Kilström, i en kommentar.

Tillträdet till bolaget sker omgående, och Terminal G kommer att drivas som ett separat företag där nuvarande och framtid kunder är välkomna, skriver Keolis i meddelandet.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Vinnare av Guldbussen: "Svårt att greppa vinsten"
Förarlös taxi trasslade in sig i avspärrning
Tobbes Resor vann Guldbussen
Vann skolskjutsuppdrag
Han ska leda KollA
Nyutvecklade intercitybussar från Setra
Andra Nordiska Medier
Entreprenad
Motor-Magasinet
Transportnet

Sänd till en kollega

0.142