23948sdkhjf

100 ordrar på lilla Sigma

Brittiska busstillverkaren Mellor är i full gång med att lansera en ny 8-meters elbuss. På Euro Bus Expo presenterades också helelektriska Sigma 7 och Sigma 9.

Det skriver nyhetssidan Sustainable Bus.

Under Euro Bus Expo visades Sigma 8 upp, en åtta meter lång buss som ansluter sig till de två andra bussmodellerna 7 och 9 som lanserades i början av året. Den nya bussen har en passagerarkapacitet om 54 passagerare för 27 sittande och 27 stående.

Sigma 7 visades upp i Sverige i slutet av oktober i samband med att den tagit sig in på den svenska marknaden, bland annat i Västtrafiks trafik. Bussen ingår i Sigma-serien bestående av sex olika modeller på mellan sju och tolv meter.

Enligt Sustainable Bus har Mellor fått in över 100 ordrar på bussarna från främst Storbritannien och Europa. Omkring 50 beställningar har också inkommit från Skandinavien. Mellor representeras i Sverige av BK Invest.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Vernissagebussen: ”Resan ska vara en del av upplevelsen”
Skolskjutsar i fara efter domslut
Trafikverket får nytt uppdrag – ska se över transportinfrastruktur
Fler kan få rätt till färdtjänst
"Klar comeback, men fortsatt osäkert" – så mår turistbussbranschen
Förnyat förtroende för trygghetsvärdar
Andra Nordiska Medier
Entreprenad
Motor-Magasinet
Transportnet

Sänd till en kollega

0.113