23948sdkhjf

Iveco ska leverera 500 bussar till Belgien

Iveco har tecknat ett ramavtal med det belgiska kollektivtrafikföretaget De Lijn om försäljning av upp till 500 bussar.

Ramavtalet avser försäljning och leverans av upp till 500 fordonen, vilka kommer att påbörja att levereras nästa år och fortgå i sex år.

Det skriver Iveco Group i ett pressmeddelande.

I ett första skeende kommer 65 fordon av modellen E-way att levereras till kollektivtrafikbolaget, och bussarna är planerade att tas i drift i flera olika flamländska städer. 

E-way finns i fyra olika längder: 9,5 meter, 10,7 meter, 12 meter samt 18 meter. De bussar som De Lijn beställt är 18 meter och utrustade med batteripaket från företagets nya anläggning i italienska Turin.

– Det här nya avtalet – som följer det senaste med Busitalia gör att antalet beställda elbussar uppgår till 2 000 från 60 kunder i 14 olika europeiska länder, säger Domenico Nucera, President Bus Business Unit, Iveco Group.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Svealandstrafiken testar energilager på bussdepå
Mäktigt bergrum lockade 4 000
Silver till Göteborg i Spårvagns-EM
Kundfokus framför allt – möt Connect Bus nya vd
Gör om, gör rätt! Förslag på nytt körkortsdirektiv väcker kritik
Historiskt stor upphandling i Värmland inleds

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11