23948sdkhjf

Lecab tar över som svensk distributör för Indcar

Lecab Lastbilar blir ny distributionspartner för spanska minibussleverantören Indcar.

,Med huvudkontor i Karlstad kommer Lecab och Indcar tillsammans att erbjuda ett av marknadens bredaste utbud av minibussar – från stadsbussar (klass I) till intercityfordon (klass II), inklusive skoltransporter och turistsegmentet, det framgår i ett pressmeddelande.

Samtliga modeller erbjuds i versioner med biodiesel och biogas.

Om INDCAR

Indcar grundades 1888 i Arbúcies (Spanien). Företaget erbjuder ett brett utbud av minibussar på den europeiska marknaden, från 25 till 40 passagerare, tillverkade i dess produktionsanläggningar i Spanien och Rumänien. Anläggningarna är certifierade enligt ISO 9001 och 14001, vilket möjliggör högsta kvalitet och en årlig produktion på över 450 enheter. 

Eftermarknadsservice kommer finnas på flera platser runtom i landet.

För att säkra högsta möjliga kundservice planeras eftermarknadsstöd på flera platser runt om i landet.

– Vi på Lecab är mycket glada över att inleda samarbetet med INDCAR. Deras minibussar passar perfekt in i vårt sortiment och stärker vårt erbjudande till marknaden. Det här partnerskapet är ett viktigt steg i vår expansion inom bussbranschen, säger Oscar Svedlund, vd på Lecab Lastbilar AB.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.093