23948sdkhjf

Solaris har utsett ny vd

Agata Stańda blir ny vd för Solaris Bus & Coach. I samband med förändringen blir tidigare vd JAvier Iriarte vice ordförande i företagets styrelse.

Agata Stańda började på Solaris 2020 och har varit ansvarig för strategi och hållbarhet inom bolaget samt styrelseledamot sedan 2023.

Nu har Solaris styrelse utsett henne till ny vd – en roll hon tillträdde 1 juli i år. Den tidigare vd:n, Javier Iriarte, som tillträdde i slutet av 2022 blir vice ordförande i Solaris styrelse, uppger bolaget i ett pressmeddelande.

– Det är en ära att leda Solaris. Jag vill tacka styrelsen och CAF-gruppen för det förtroende de har visat mig. Under de senaste åren har vi genomgått en betydande omvandling och blivit ledande inom e-mobilitet för stadstransporter i Europa, säger Agata Stańda, i en kommentar.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11