23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Gratisbuss till Blodomloppet

Deltagare i Blodomloppet i Västerås 29 augusti reser fritt med alla VL:s bussar mot uppvisande av nummerlapp – ingen behöver ta bilen.

Landstinget Västmanland och VL vill därigenom sätta fokus på tre av landstingets viktiga områden: hälsoförebyggande arbete, blodgivning och insatser för miljön. Att låta deltagare i idrottsevenemang åka gratis med kollektivtrafiken kan säkert vara på sin plats på många håll i Sverige, men Västerås har alltså redan börjat.

– Blodomloppet är ett jättebra evenemang som både uppmuntrar människor att röra på sig samtidigt som det uppmärksammar den livsviktiga blodgivningen. Om vi samtidigt kan få fler deltagare att resa till och från loppet kollektivt gör vi dessutom en värdefull insats för miljön, säger

Marie Christensson

, marknads- och informationschef på VL.

Fotnot.

Erbjudandet gäller måndagen den 29 augusti, kl. 16-22, mot uppvisande av nummerlapp

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03