23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kolla Norge i soffan

Nu kan bussresearrangören testa på att uppleva Norge viturellt - Och känna in om det är värt att arrangera en bussresa dit.

Norges mest spektakulära landmärken kan nu upplevas hemma i soffan från ett fågelperspektiv i 360-graders panorama, med hjälp av VR-glasögon. Flyg hundratals meter över djupblå fjordar, dramatiska vattenfall, berg och glaciärer – säkert placerad i soffan. Därefter kan det bli dags att fundera på om något av det virtuellt upplevda håller för bussresan till Norge. Men då blir det inga hisnande flygturer, får man förmoda.





Virtual reality (VR) är något som de flesta människor har väntat på med spänning sedan begreppet blev känt på nittiotalet. Nu har teknologin kommit tillräckligt långt för att VR-lösningar ska finnas tillgängliga för hemmabruk. Visit Norway har hakat på den nya tekniktrenden och nyligen lanserat appen Visit Norway VR som används tillsammans med VR-glasögon.





– VR är på väg att flytta in på massmarknaden med blixtens hastighet. Vi har länge haft 360-graders bilder och filmer på webbplatsen för Visit Norway – detta är ett nytt sätt att uppleva dem på, säger

Hans Petter Aalmo

, utvecklingschef på Visit Norway.





Dessa är några av platser som du kan uppleva med VR:





• Geirangerfjorden och De Syv Søstrene



• Geiranger-Trollstigen



• Sunnmørsalpene med Slogen och Randers topp.



• Trollveggen



• Ålesund



• Hydnefossen i Hemsedal



• Flåmsbanen



• Stegastein



• Folgefonna



• Preikestolen



• Kjerag och Lysebotn



• Lofoten



• Kragerø

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109