23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

(L) sågar Taxiutredningen

Liberalerna sågar Taxiutredningen som offentliggjordes 30 november – Detta för att samåkningstjänster som Uberpop ska förbli olagliga.

Utredningen handlar om hur reglerna för taxi och samåkning kan anpassas till nya förutsättningar. I utredningen föreslås det att samordningsverksamheter, såsom Uberpop, ska förbli olagliga. Liberalernas skattepolitiske talesperson,

Mathias Sundin

(L), är kritisk till utredningens slutsats.





– Uberpop och andra samordningsverksamheter ska vara lagliga i Sverige såvida det betalar skatt och gör rätt för sig. Sverige ska inte backa in i framtiden, säger

Mathias Sundin

. Han fortsätter:





– Det är pinsamt att Sverige sällar sig till andra bakåtsträvande länder som tror man kan förbjuda framtiden. Liberalerna vill ha ett system där det är lätt att göra rätt för sig, så dessa företag och jobb kan växa fram i Sverige, avslutar Sundin.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078