23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Felet avvärjt – Mälartågs övervåningar öppna

Mälartågs dubbeldäckare har öppnat igen efter ett fel med taken.
Annons

Det var i förra veckan som ett tekniskt fel kopplat till Mälartågs dubbeldäckare identifierats och som ledde till att MTR beslutade att stänga av samtliga övervåningarna ombord tågen. 

Felet handlade om att ett fåtal tak fått strömgenomslag.

– Vi upptäckte ett litet fel för ett år sedan och nu har vi fått nya avvikelser, berättade Esbjörn Wahlberg på MTR:s presstjänst för RT-Forum förra veckan. 

Annons

Nu är utredningen klar och MTR konstaterar att det inte längre råder någon säkerhetsrisk. Det framgår av ett pressmeddelande. 

Enligt MTR har skadorna uppstått på två platser på Stockholms Central. 

Annons

”Där har det varit ett mindre avstånd än standard mellan tågtak och kontaktledning till följd av att plattformshöjden behövt anpassas av tillgänglighetsskäl. Avståndet mellan kontaktledning och tågtak är nu åtgärdat.” skriver MTR i pressmeddelandet.

Annons

Bolaget skriver också att det inte är något fel på själva fordonen.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|